Międzybiblioteczny Turniej Wiedzy o Bibliotekach

W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w będzińskiej książnicy zorganizowano VII edycję Międzybibliotecznego Turnieju Wiedzy o Bibliotece. Ten wieloletni konkurs stanowi przykład dobrej współpracy pomiędzy zagłębiowskimi bibliotekami z nutką rywalizacji pomiędzy młodymi przedstawicielami Będzina, Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej. Turniejowe zmagania, podobnie jak przed laty, przebiegały w trzech konkurencjach: regionalnej, literackiej i sportowej. Konkurencja literacka została przygotowana w oparciu o przygodową powieści Łukasza Wierzbickiego pt.: „Afryka Kazika”. Uczniowie klas drugich reprezentujący swoje miasta nie mieli problemu z rozwiązaniem przygotowanych zadań konkursowych, do czego zapewne przyczynili się nauczyciele oraz bibliotekarze, przygotowujący swoich małych przedstawicieli. Jak zwykle doping z konkurencji na konkurencję był coraz głośniejszy i również podlegał ocenie przez konkursowe Jury, złożone z dyrekcji zagłębiowskich bibliotek, w którym zasiadali: Monika Pniakowska – Syska – gospodarz tegorocznej edycji Turnieju, Wojciech Skiba – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz Monika Ambrozik – Zawadzka – zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

Po podsumowaniu wyników z wszystkich trzech konkurencji zwycięzcami Turnieju zostali drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Sosnowcu prowadzonej przez dyrektor szkoły Aleksandrę Kuś - Grygier. Opiekunami zwycięzców były: Wioleta Piechota, Agnieszka Noga i Paulina Sobieraj.
Drugie miejsce przypadło gospodarzom, a więc uczniom drugiej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Huberta Wagnera w Będzinie prowadzonej przez dyrektor szkoły Małgorzatę Gajdkę. Opiekunami uczniów były panie: Małgorzata Łukasik oraz Anita Fijałkowska – Przybyłek.
Na trzecie pozycji ulokowali się przedstawiciele ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej prowadzonej przez dyrektor szkoły Monikę Jagodzińską. Opiekunami zwycięskiej grupy były panie: Marta Leszczyńska, Katarzyna Paliga oraz Anna Bączyńska.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom Turniej, a w szczególności zwycięskiej drużynie z Sosnowca.

Na wszystkich uczestników Turniej czekały liczne pozakonkursowe atrakcje, a wśród nich spotkanie z nauką w formie interaktywnych pokazów pt.: „Szybciej, dalej, mocniej! Akcja? Reakcja?” zaprezentowanych przez Laboratorium Pana Korka. Na zakończenie Turniej dla uczestników wystąpiła Lena Manai – młoda zawodniczka klubu Oarte Bytom, wielokrotna medalistka na szczeblu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, która zaprezentowała swój ulubiony program dając popis gimnastyki artystycznej.

Konkurencje z ramienia swojej biblioteki przygotowali bibliotekarze:
- konkurencja regionalna  - MBP w Sosnowcu: Edyta Kulczyk oraz Patrycja Wrońska
- konkurencja literacka – MBP w Dąbrowie Górniczej: Agata Zygmunt oraz Kacper Garyga
- konkurencja sportowa – MiPBP w Będzinie – Aleksandra Wąsik oraz Monika Jurczyńska
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom, nauczycielom, bibliotekarzom, dyrekcjom placówek oświatowych oraz bibliotek, naszym partnetorm za udział, zaangażowanie w organizację Turnieju.
Z tego miejsca słowa podziękowania kierujemy na ręce Pana Oliwera Topolskiego Prezesa Zarządu Interpromex Spółka z o.o. za zrozumienie i pomoc finansową podczas organizacji przedsięwzięcia.
Do zobaczenia za rok!